HABER

Trabzon’da bulunan gönüllü göçmenler ücretsiz maske üretimine destek veriyorlar.

Afganistan Hazaraları Kültür Ve Dayanışma Derneği’nde yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgını öncesinde kursiyerlerin eğitim gördüğü atölyelerde sığınmacılardan oluşan  gönüllülerin katılımıyla maske üretim yeri haline getirildi, üretilen maskeler Ortahisar Halk Eğitim Merkezinin işbirliği ile ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Afganistan Hazaraları Kültür Ve Dayanışma Derneği’nde salgın nedeniyle kurslara ara verilmesi üzerine dernek atölyesindeki 10 dikiş makinesi, maske üretimi için kullanılmaya başlandı.

Koronavirüs tedbirlerine uyarak maske üretimi yaptıklarını anlatan Afganistan’lı sığınmacı Ghulam Haydar Karimi, “Bu virüsten dolayı herkes bir mücadele içerisinde olduğunu görüyoruz. Özellikle sağlık çalışanlarımız bizim için canla baş ile çalıştıklarının farkındayız. Biz de Afganistan’lı sığınmacılar olarak kendi rızamız ile gönüllü olarak derneğimize Türk halkının yanında olmak için gönüllü olarak maske üretimi için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu imkanı sağlayan derneğimize de çok teşekkür ederiz. Bize kucak açan Türk halkına minnettarız.” diye konuştu.

Dernek Başkanı Muhammet Gül ise atölyemizde sosyal mesafeye uygun olarak gereken hijen kurallarına dikket edip Trabzon’da bulunan mesleği terzi olan sığınmacı kardeşlerimizin gönüllü olarak maske üretimi yaptıklarını söyledi.

Basında Çıkan Haberler:

https://www.61trabzonhaber.com/trabzondaki-afganlardan-koronavirus-mucadelesine-destek-13480h.htm

https://www.haberturk.com/trabzon-haberleri/77138485-afgan-multecilerden-turkiyenin-korona-virusle-mucadelesine-destektrabzonda-yasayan

https://www.istanbulhaber.com.tr/afgan-multecilerden-turkiyenin-korona-virusle-mucadelesine-destek-haber-1483262.htm

http://www.olay53.com/haber/afgan-multecilerden-turkiyenin-korona-virusle-mucadelesine-destek-748195.htm

https://www.timeturk.com/afgan-multecilerden-turkiye-nin-korona-virusle-mucadelesine-destek/haber-1433390