HABER

BİNLERCE SIĞINMACI TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDA MAHSUR KALDI

Haber kaynaklarının bilgilerine göre Avrupa’ya gitmek isteyen yaklaşık 150.000 sığınmacı Türkiye-Yunanistan sınırında mahsur kaldı. Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet GÜL’ün açıklamasına göre, bu sığınmacıların menşei ülkeleri Afganistan, İran, Suriye, Irak ve diğer ülkelerdir.

 

Sayıları yaklaşık 150.000’e ulaşan sığınmacılar, şiddetli soğuk hava şartları altında  ilaç temini ve ilk yardım gibi birincil ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve yeterli miktarda gıda malzemelerini bulamamaktadırlar. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, sığınmacı kabul eden ülkeler, ilgili kurumlar bu durum karşısında daha duyarlı olmalarına  dikkat çeken M. GÜL sınırda kalan sığınmacılar arasında çocuklar, kadınlar ve yaşlıların olduğunu da belirtti.

İvedi bir şekilde yardımların ulaşması konusunda tüm dünyayı göreve çağıran M. GÜL bir an evvel sığınmacıların sınırdaki durumuyla ilgili karar vermeleri konusunda yetkilileri göreve çağırdı. Aksi takdirde Yunanistan-Türkiye sınırında zor şartlar altında hayata tutunmaya gayret gösteren on binlerce insanın korona virüsünün de yaygınlaştığı bir dönemde karşılaşacakları toplumsal bir facianın sorumluluğu Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm insanları ilgilendirecektir