FAALİYETLERHABER

Şehit Lider Abdul Ali Mazari’nin 25.Şehadet Yıldönümünde Türkiye’de anıldı

Etkinliğe üniversite hocaları, tarihçiler, Afganistanlı ve Türk öğrenciler, aydınlar ve ilgililerin katılımıyla Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Törende; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muhammed Alaeddin Yalçınkaya, ülkenin önde gelen tarihçilerinden Abbas Deljo ve araştırmacı yazar Dr. Asif Muballegh konuşmalarını yaptılar.

Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet Gül,araştırmacı ve gazeteci Abbas Ghaznavi bu etkinlikteki konuşmacılar arasındaydılar.

Törende konuşmacılar şehit liderinin entelektüel bakış açısı, Afganistan’ın çağdaş tarihindeki etkili kişiliği ve yapıcı çalışmaları

hakkında konuşmalar yapıldı.

Etkinliğe katılanlar, Üstad Abdul Ali Mazari’yi tüm Afganistan halkının bilge, merhametli ve bilinçli bir lideri olarak tanımladılar. Lideri çağdaş Afganistan’ın ulusal ve tekrarlanamayan bir efsane lider olarak ifade ettiler.

Etkinliğe onlarca öğrenci, yerel sanatçılar ve toplumun her kesiminden insanlar da katıldı.

Sanatçılar, Üstad Mazari’nin kişlik ve çalışmaları ile ilgili Türküler seslendirdiler.

İsmail Gül Şehit Lider Abdul Ali Mezari adlı şiirini seslendirirken duygulu anlar yaşandı.

Üstad Mezari’nin yapıcı düşünceleri,ülkedeki mevcut siyasi ve sosyal sorunlar ve çatışmalara yegane çözüm yolu olarak gösterildi.