HABER

GÖÇ HİKAYELERİ PROJESİ AÇILIŞ PROGRAMI

12/07/2019

Afganistan Hazaraları Kültür Ve Dayanışma derneği tarafından hazırlanan GÖÇ HİKAYELERİ PROJESİ açılış programına Trabzon vali yardımcısı Tolga Toğan, Göç İdaresi İl Müdürü Ramazan Latifoğlu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt,Halk eğitim merkezi ve akşam sanat okulu müdürü Orhan Genç, Etüt Ve Proje İl Müdürü Mehmet Ali Akbulut, Büyükşehir genel sekreterin yardımcısı Mehmet Yanık, Milli Eğitim Şube Müdüru Afkan Selami Topçu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bünyamin Gürsoy, BMMYK Ankara saha Ofisi Müdürü Akif Atlı, BMMYK koruma birimi sorumlusu İsmet Yasak, BMMYK koruma birimi asistanı Enver Argunhan, çok sayıda davetli katılımı ile gerçekleştirildi.

Başta Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı takiben Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Tanıtım videosu “ Büyüksün Türkiye” ve BM tanıtım ve Mülteci Videosu GÖÇ HİKAYELERİ PROJESİ  tanıtımı Mohammad Mehdi Mohebbi tarafından yapıldı, Muhibbi Derneğin çalışmaları konusunda bilgiler Verdi. Proje kapsamında Göç İdaresi Trabzon İl Müdürlüğü ve Ortahisar Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa bu projeyi yürüteceklerini söyledi. Projenin finans kısmını Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara Saha ofisi üstlendiğini ifade eden Muhibbi projede hastanelerde tercümanlık, Türkçe ve mesleki kursalar ile ilgili çalışmaların devam edilmesi konularında bilgi Verdi.

 Afganistan Hazaraları Kültür Ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet Gül tüm misafirlere teşekkür etti. 15 Temmuz şehitlerini minnet ile yad ederek her daim fedakar Türk halkına özellikle Trabzon halkına minnettarlığını bildirdi. Gül  projenin başarılı olabilmesi için Afganistan, Suriye, Iran, Pakistan ve Irak gibi ülkelerden tüm sığınmacıların katılmaları gerektiğini vurguladı.

 Ortahisar Halk Eğitim Müdürü Orhan Genç çalışmaların devamlılığı konusunu dile getirerek mesleki kurslarım önemine dikkat çekti.

Akif ATLI Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara Saha Ofisi Müdürü Trabzon halkına ve yetkililerine teşekkür etti. Ve memnuniyetlerini dile getirdi.

Aile, Çalışma Ve Sosyal İl Müdürü Ahmet Kurt birlikte çalışmanın önemli olduğunu, dezavantajlı grupların desteklenmesi konusunda çalışmaların yapıldığını, Kadınlara yönelik bir Kadın kooperatifi kurulması için çalışmaları olduğunu dile getirdi.

Ramazan Latifoğlu  Göç İdaresi İl Müdürü göçmenleri misafir olarak gördüklerini ve onların uyumu ile ilgili çalışmalar konusunda STK’ların önemini vurguladı.

Tolga Toğan Trabzon Vali yardımcısı vekili ve Ortahisar kaymakamı katılanlara teşekkür ederek projenin başarılı olması temenni ediyorum dedi.

Kapanış konuşmasında Dernek Başkanı Muhammet Gül tüm katılımcılara teşekkür etti. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diledi ve Program ikram ile son buldu.